Az év elejétől működik a – hivatalos nevén – egyutas italos palackok kötelező visszaváltási rendszere, ami a jelenlegi állapotokat tekintve sajnos valóban sok helyen csak egyutas, de nem a tervezett módon. Úgy tűnik a rendszer kidolgozásánál a visszaváltási díj bevezetése jóval olajozottabban ment, mint a visszaváltási pontok országos lefedettségének kialakítása. Bár a rendszer mindkét oldalát kormányrendeletben határozták meg, abból, hogy fél év alatt sem sikerült kiépíteni a rendszert az látszik, hogy a visszaváltás nem annyira fontos része a rendszernek.
A rendelet előírja, hogy a kötelezően visszaváltási díjas termék csomagolású italtermék 50 forint visszaváltási díjjal megnövelt vételáron hozható forgalomba, illetve a gyártó a visszaváltási díjat a tárgyhónapban forgalomba hozott, kötelezően visszaváltási díjas termék után havonta, a tárgyhónapot követő hónap utolsó napjáig fizeti meg a koncessziós társaság részére, tehát a fix bevétel adott, ami évente körülbelül 3,3 milliárd palack, doboz utáni 50 forintot jelenthet. Ennek a pontnak a bevezetése, láthatóan nem okozott különösebb fennakadást. Előírja azt is a rendelet, hogy a koncessziós társaság a kötelezően visszaváltási díjas termék visszaváltása érdekében országos lefedettséggel visszaváltásihely-hálózatot alakít ki, illetve, hogy minden 1000 főnél nagyobb népességű településen visszaváltási hely kialakítását teszi lehetővé a forgalmazó részére, vagy annak hiányában egyéb visszaváltási helyet biztosít.
Ezzel kapcsolatban már jóval több negatív visszajelzés érkezik. Túl azon, hogy a kisebb településekről akár 10-20 kilométerre is lehet egy átvevő pont, panaszok érkeznek arról is, hogy hol, mióta nem működik egy-egy automata, lezárt, leragasztott gépekről, teledobált Re-pontokról, és vannak a panaszok a csak több nap után, sokadik próbálkozásra visszavett, vagy épp túl könnyen horpadó, visszaválthatatlan palackokról is.
Felháborító és tisztességtelen az az üzletpolitika, amit a MOHU MOL a kormány támogatását élvezve folytat a magyar családok kárára. Ismét bebizonyosodott, hogy a MOL a kormánnyal kéz a kézben nem a magyar családok védelmét, hanem a profitot tartja szem előtt. Elvárjuk, hogy haladéktalanul lépjen fel a kormány annak érdekében, hogy az általa alkotott rendelet minden pontja betartásra kerüljön, különösen a visszaváltási pontok kialakítása, létrehozása terén. Kötelezze a MOHUT, hogy záros határidőn belül rendezze a visszaváltási rendszerben jelenleg uralkodó káoszt.
Szajlai János, alelnök, Mi Hazánk Energetikai kabinet