Az Alföld számos részén kritikus szintet ért el a talaj szárazsága. Az aszály leginkább a kukoricát sújtja, ahol az évi 8-10 tonna termésátlaghoz képest idén nagyjából a felére számíthatnak a gazdák. A kukoricánál a bevételkiesés már most jelentős, de emellett a napraforgónak és a cukorrépának is vészesen hiányzik a víz. A csapadékhiány azonban csak a probléma egyik forrása, a másik, súlyosabb probléma a vízhiány, hiszen a kormányzat most már sokadszor halasztja el azokat a vízmegtartó beruházásokat, melyek enyhíteni tudnák a mezőgazdasági károkat. A jelenlegi helyzet is megelőzhető lett volna akkor, ha a kormány forrásokat és hajlandóságot mutatott volna az elmúlt években a vízmegtartás infrastruktúrájának kiépítésére. Felfoghatatlan, hogy hazánkból még mindig több víz távozik, mint amennyi beérkezik hozzánk. A problémát még maga Orbán Viktor is elismerte a Parlamentben, de mégsem történt azóta sem semmi érdemi lépés a probléma megoldásának érdekében.
Csak az idei évben 398 milliárd forintnyi vízmegtartó beruházást halasztott el a kormány a Dél-alföldi régióban, amelyekkel a sivataggá váló Duna-Tisza-közi Homokhátság területén több helyen pótolhatták volna a hiányzó víz egy részét. Víz nélkül pedig nincs élet, éppen ezért a vízkormányzás mindennél fontosabb lesz a 21. században.
A Mi Hazánk Mozgalom szerint a kormánynak erre a célra haladéktalanul forrásokat kell biztosítania, el kell végre indítani az évtizedes csúszásban lévő vízgazdálkodási beruházásokat, valamint mielőbb kárpótolni kell az aszálykárosult gazdákat is, akik a kormány hibáinak a levét isszák! Ne az egyébként is kilátástalan helyzetben lévő gazdákkal fizettesse meg a mulasztásának árát a kormány!
Dócs Dávid, a Mi Hazánk alelnöke, a Mezőgazdasági Bizottság tagja